Sól morska od wieków ma swoje zastosowanie w pielęgnacji ciała. Można ją dodawać do kąpieli, wykorzystywać do naturalnych peelingów do ciała.
Sól to bez wątpienia najpopularniejsza przyprawa świata. Wyróżniamy kilka rodzajów soli spożywczej. Zwykle w kuchni stosujemy tą kamienną, tymczasem za zdrowszą i bardziej wartościową uznaje się sól morską.
Co to jest sól morska?
Pozyskuje się ją poprzez odparowywanie słonej wody z morza lub oceanu. Jej smak, kolor i skład chemiczny mogą się różnić w zależności od miejsca,z którego pochodzi.
Sól morska pozyskiwana jest przez ludzi już od czasów prehistorycznych i oprócz jej walorów smakowych doskonale też wpływa na stan naszej skóry.
Warto wiedzieć, że sól morska w przeważającej większości składa się z chlorku sodu, podobnie jak każdy inny rodzaj soli. Powinniśmy ograniczać jej spożycie, gdyż negatywnie wpływa na zdrowie układu krwionośnego, natomiast nie dotyczy to jednak użycia soli morskiej w kosmetyce!



W skład chemiczny soli morskiej wchodzi chlorek sodu, najwięcej bo az 95-98%, oprócz tego w skład soli morskiej mogą wchodzić inne minerały, np. potas, wapń, magnez, chrom oraz siarczany.
Właściwości kosmetyczne soli morskiej to przede wszystkim działanie detoksykujące i złuszczające.
Sól morska w kosmetyce jest składnikiem uniwersalnym i bezpiecznym. Nie powoduje alergii i można stosować ją w każdym wieku. Nie powinno się używać jej jedynie w sytuacji, gdy cierpimy z powodu stanów zapalnych skóry, mamy ranki lub inne mikrouszkodzenia na ciele bądź twarzy. Sól mogłaby podrażnić skórę i spowodować silne pieczenie.
Oprócz właściwości kosmetycznych sól morska ma również działanie odprężające i rozluźniające.
To kolejny powód, dlaczego warto dodawać ją do relaksujących kąpieli. Takie solankowe kąpiele koją zmysły, odprężają a także wspomagają leczenie problemów skórnych, np. łuszczycy, cellulitu oraz grzybicy.



Sól morska stosowana w kosmetyce nie tylko oczyszcza ciało i odstresowuje organizm, lecz także poprawia krążenie krwi.
Kąpiele, masaże lub peelingi z jej dodatkiem niwelują zmęczenie, odprężają i łagodzą bóle mięśniowe. Właściwości lecznicze soli morskiej wykorzystuje się także w walce z cellulitem i rozstępami.